Ataşehir Haberler – Son Dakika Haber

Türkiye’de İlk Oyun Parkı Müzesi Ataşehir’de!

Türkiye’de İlk Oyun Parkı Müzesi Ataşehir’de!
20 Mayıs 2015 - 20:48 'de eklendi ve 701 kez görüntülendi.

Ataşehir‘de 60 bin metrekarelik bir alan olan Mimar Sinan Parkı‘nda çocuklar için yapılan Türkiye’de ki ilk oyun müzesi ve aynı zamanda oyun bahçesi olarak kullanılacak alan 19 Mayıs 2015 tarihinde açıldı!

Ataşehir Mimar Sinan Parkı çocuk müzesi ismine ise Düştepe Oyun müzesi ve Oyun Bahçesi ismi verildi. Burayı çocuklar için faydalı hale getiren kişi ise Sunay Akın‘dır. Aynı zamanda bu müze Dünya’ya da bulunmuyor. Çünkü bu müze bu konsepte ilk defa Dünya ülkelerinde sadece Türkiye’de kuruldu.

Ataşehir Belediye Başkanı Battal İlgezdi ise açılışta şöyle bir açıklama yaptı. ‘Çocuklarımızı alışveriş merkezlerindeki etkinlik alanları ile bilgisayar oyunlarından kurtarmayı, parkta doyasıya oynamalarını sağlamayı amaçladık’ diyerek ne kadar faydalı olacağını belirtti.

OYUN BAHÇESİNDE 2 BİNA OYUN MÜZESİ OLDU!

60 metrekarelik alanda yapılan bu proje içerisinde ise tek katlı 2 adet oyun müzesi ve aynı zamanda da park alanının bir bölümü de oyun parkı olarak çocuklar için düzenlendi.

Düştepe Oyun Müzesi ve Oyun Bahçesi içerisinde yer alan yaklaşık 2 binden fazla oyuncak farklı 20 ülkede ki koleksiyonculardan toplanarak sergileniyor.

Ataşehir Düştepe Oyun Müzesinde bulunan;

– 150 yıllık santranç takımı

– 100 yıllık ilk taş ev inşa oyunları

– İlk uzay oyunları

– Victoria döneminin küp oyunları

– 1800’ü yılların oyunları

gibi tarihi bir çok oyun bu Ataşehir çocuk müzesinde bulunmakta.

Aynı zamanda müze ve oyun bahçesi dahilinde bir etkinlik binası da uluslararası çocuk festivalleri için yapılmış durumda.

Çocuk Oyun Bahçesi içerisinde ise;

– Bowling

– Santranç

– Mini golf

– Masa tenisi

– Ahşap salıncaklar

– Labirent

gibi çocuk oyunları yer almakta.

Bir çok ülkenin oyun festivali ise bu alan içerisinde yapılabilecek.

DÜNYADA EŞİ BENZERİ YOK!

Bu müzeyi planlayan bayan Sunay Akın ise açılış günü olan 19 Mayıs Ulusal Eğemenlik ve Çocuk Bayramında müze açılışında şöyle bir konuşma yaptı.

‘Dünyada bu konseptte çocuğa ayrılan başka bir müze olmadığını vurgulayarak, Ebeveynler ve çocuklar kadar, kültür tarihçileri, popüler kültür uzmanlarına kadar çok sayıda insanın ilgisini çekecek olan müzenin dünyada da benzeri yok denecek kadar az ‘ dedi.

Ataşehir Belediye Başkanı Battal İlgezdi ise açılış sırasında ‘Biz, bütün ülke oyun bahçesine dönüşsün diye bir düş kurduk. Mimar Sinan Parkı’nı Sunay Akın’a emanet ettik. Ortaya Düştepe Oyun Müzesi ile Oyun Bahçesi çıktı. Çocuklarımızı alışveriş merkezlerindeki etkinlik alanları ile bilgisayar oyunlarından kurtaralım, parkta doyasıya oynamalarını sağlayalım istedik. Ataşehir’de toplam 850 bin metrekarelik 220 parkı İstanbullular için keyifle zaman geçirecekleri alanlara dönüştüreceğiz’ diyerek günün konuşmasını yaptı.

İlk oyun müzesi ve oyun parkından bir kaç kare sizler için;

escort istanbul
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.